Prodaja cipres
Velika izbira cipres različnih dimenzij
Poglej cipreseProdajni hite letošnje leta - Lovorikovec višine 60-80cm za samo 6.90 eur
Zagotovo si vsak želi, da s cipresami zasajena živa meja raste enakomerno, da ciprese uspevajo primerno gosto in visoko ter da skozi vse leto ohranijo smaragdno zeleno barvo. Vsi te želene lastnosti žive meje žal niso samoumevne, zanje je potrebno vložiti tudi nekaj truda.
Poleg tega, da živa meja hitro raste in jo je potrebno redno obrezovati in negovati, ne smemo pozabiti, da velik del uspeha čudovite žive meje, ki bo vaš ponos, prinaša tudi občasno gnojenje.
Ciprese imajo, v nasprotju z lovorikovci, ki korenine poženejo do 3 metre globo, zelo plitek koreninski sistem, ki sega nekje do globine pol metra. Kako plitve korenine ima cipresa lahko na žalost ugotovite ob težkem južnem snegu ali močnem vetru, ko višje sadike cipres preprosto prevrne ali celo izpuli iz zemlje. Ne skrbite, oporne, debelejše korenine, ki dajejo oporo cipresi stabilnost segajo sicer tudi globlje, vendar pri gnojenju upoštevamo le tanjše koreninice, po katerih ciprese črpajo hranila iz prsti v okolici. Glede na to, da ciprese večinoma sadimo v živo mejo, se pogosto pojavi, da je pri želeni višini in širini cipres njihov koreninski sistem že tako prepleten, da se ciprese med seboj borijo za hranila iz prsti. Na tak način se tla kmalu opustošijo in ciprese lahko pričnejo propadati. Da se to ne bi zgodilo in bi vsa leta lahko občudovali enakomerno rast in bujno zelenje vaše žive meje iz cipres, je potrebno ciprese gnojiti, lahko tudi dvakrat letno.
Samo gnojenje z mineralnimi gnojili velikokrat ni dovolj, okrog koreninskega sistema ciprese je potrebno občasno tudi malo odkopati in nadomestiti izčrpano prst s svežim humusom. Če želite ohraniti lep videz žive meje iz cipres je takšno gnojenje potrebno ponavljati na vsake dve leti, od časa ko odrasejo.
Predlagamo tudi, da okoli vsake posajene ciprese po zaključenem sajenju, na površino okoli sadike, dodate okrasno lubje. Lubje bo zadrževalo vlago v tleh in pomagalo uravnavati pH vrednost tal. V primeru, da imate namakalni sistem, je potrebno preverjati ali se pod lubjem okoli cipres zadržuje stalna vlaga. Tla se morajo namreč vsakih nekaj dni dobro presušiti, saj lahko v nasprotnem primeru stalna vlaga prinese cipresam bolezni, kot so glivične okužbe sadik in raznovrstne plesni. Previdnost torej ni odveč, saj boste le tako lahko uživali v čudoviti živi meji še dolgo vrsto let.
Če se sami ne upate lotiti gnojenja ali potrebujete strokoven nasvet vam bomo z veseljem pomagali, saj imamo dolgoletne izkušnje tako z vzgojo cipres in lovorikovcev kot tudi z nego živih mej. Svetovali vam bomo kako pravilno pognojite živo mejo, kdaj je potrebno zalivanje ter tudi kako ukrepati, če se pojavijo bolezni.